Forside arrow Debat
ateist.dk

ateist.dk drives af Ateistisk Selskab med henblik på at kommunikere foreningens standpunkter til nye og eksisterende medlemmer, samt andre interesserede. 

Ateistisk Selskab arbejder for adskillelse mellem religion og stat i Danmark, således at alle mennesker ligestilles uanset deres trosmæssige synspunkter og verdensbillede.

 
 
 

Gods & Politics



Login






Glemt din adgangskode ?
Har du ingen konto endnu ? Opret en konto

Kontakt til Ateistisk Selskab

Ateistisk Selskab
Hejrebakken 20,
3500 Værløse
e-mail: sekretaer(at)ateist.dk
(+45) 6084 3093

Seneste debat

Feeds

Bookmark and Share

Forum for Ateistisk Selskab

 
Disse fora er ikke modererede og repræsenterer ikke nødvendigvis Ateistisk Selskabs politik eller holdninger. Visse af fora har kun adgang for medlemmer af Ateistisk Selskab. Hvis du er medlem af AS og kun kan se fora med offentlig adgang så brug denne formular til at skrive til Kasseren.
Dane

 
Ateist-forfølgelse - 2010/01/14 22:52 Den ellers åh så sobre avis "Kristeligt Dagblad" diskriminerer ateister. Som talerør for den sidste rest af "troende" hyklere og hårdkogte religionspushere og deres alt ødelæggende religions-vanvid, nægtes ateister adgang til deres medie. Redaktionen reagerer præcis som islamister reagerer på en tegning af muhammed.Enhver kritik af deres gud bliver mødt med censur og øjeblikkelig bortvisning fra avisens "debat" artikler.

Jeg er flere gange blevet dømt til evig fortabelse af salvelsfulde læsere, som har fundet livets "sandhed" i deres tro på en tegneserielignende figur de kalder jesus. Mine skriverier er andda blevet kaldt "diabolske" af en redaktør - højere anerkendelse kan man vel ikke ønske sig.

At det landsdækkende sogneblad overhovedet har en debatredaktion er mig uforståeligt. Du er kun velkommen, hvis du er enig med de selvhøjtidelige religionstosser, hvilket begrænser "debatten"........
  | | Her er lukket for gæsteindlæg.
Anker

 
Ang:Ateist-forfølgelse - 2010/01/21 09:05 Jeg har ikke haft nogen problemer i den retning.
  | | Her er lukket for gæsteindlæg.
Jan S

 
Ang:Ateist-forfølgelse - 2010/01/22 16:48 Kære ateister!

Dane undrer sig over, at han ikke får bevilliget adgang til Kristeligt Dagblads spalter. Det gør jeg ikke. Personligt er jeg ligefrem lettet over, at det ikke sker. Med sin uforsonlighed og udfordrende sprogbrug kunne han såre let skade ateismens sag. Ateistisk religionskritik skal holde niveau, ellers er den alt for let at vifte af med en bemærkning à la: "Hvad forstår bønder sig på agurkesalat? Ateistisk Selskab er en patientforening for spirituelt vanføre."

Med venlig hilsen
Jan S

Indlægget redigeret: Jan S, den: 2010/01/22 16:56
  | | Her er lukket for gæsteindlæg.
filipjakobsen

 
Ang:Ateist-forfølgelse - 2010/01/26 05:50 @Dane

Undskyld, men brokker du dig over at din overbevisning bliver haglet ned, på en hjemmeside som er erklæret modstander af det du tror på? Ikke af din frihed til at tro på det, men som har lagt en linje som er uforsonlig med din tro? Hvordan kan du beklage dig over det?

Eller er jeg gået glip af en pointe?

Hav en god dag

Med venlig hilsen
Filip
  | | Her er lukket for gæsteindlæg.
Dane

 
Ang:Ateist-forfølgelse - 2010/01/26 08:45 filipjacobsen - ja du har misforstået mig lidt. Jeg har intet imod at mine synspunkter bliver udfordret. Jeg kritiserer en debatside, som kun repræsenterer den ene side og som udelukker den anden. Det kan der ikke komme meget debat ud af.
  | | Her er lukket for gæsteindlæg.
filipjakobsen

 
Ang:Ateist-forfølgelse - 2010/01/26 08:51 Okay. Ja, det er jo en anden snak i så fald.
  | | Her er lukket for gæsteindlæg.

© 2010 ateist.dk
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
Template Design by funky-visions.de